Mondelēz International Job - 31851480 | CareerArc
  Search for More Jobs
Get alerts for jobs like this Get jobs like this tweeted to you
Company: Mondelēz International
Location: Bucharest, Bucharest, Romania
Career Level: Mid-Senior Level
Industries: Food, Beverage

Description

Mondelēz International, Inc. empowers people to snack right in over 160 countries around the world. We're leading the future of snacking with iconic brands such as Oreo, belVita and LU biscuits; Cadbury Dairy Milk, Milka and Toblerone chocolate; Sour Patch Kids candy and Trident gum. Our 90,000+ colleagues around the world are key to the success of our business. Great people and great brands. That's who we are.

Join us on our mission to continue leading the future of snacking around the world by offeringthe right snack, forthe right moment, made the right way.

Scopul rolului:

• Atingerea obiectivelor companiei Mondelēz Ro, in teritoriul desemnat, in materie de volume si valori vandute precum si profitabilitate
• Gestionarea bugetului promotional zonal si implementarea planului promotional si a strategiei companiei in judetele arondate. Evaluarea performantei in functie de indicatorii care masoara calitatea procesului de distributie
• Distributia si mercantizarea intr-un univers minim de magazine conform standardelor MONDELEZ, atat prin oamenii directi cat si prin forta de vanzari a distribuitorului din zona sau a altor parteneri externi
• Administrarea, instruirea si dezvoltarea subalternilor directi
• Obtinerea si mentinerea unui nivel ridicat al serviciilor pentru clienti importanti din zona, conform standardelor MONDELEZ Ro
• Implementarea si mentinerea conceptului “Perfect store” in magazinele alese si fixate ca obiectiv sa devina magazine “Perfect Store”.

Responsabilitati:

• Atingerea obiectivelor cantitative de vanzare (volum si valoare) in zona de responsabilitate, fara depasirea bugetelor promotionale alocate, prin monitorizarea activa a vanzarilor si potentialului zonei atat in magazinele IKA cat si in magazinele traditionale prin intermediul distribuitorului. Sa construiasca si sa dezvolte relatii benefice si abilitati puternice de influentare a clientilor din zona alocata, pentru a creste nivelul produselor scoase din magazin.
• Sa monitorizeze inventarul clientilor pentru a evita situatiile OOS/de excedent de stoc atat la nivelul magazinelor IKA si TT cat si in depozitele distribuitorului din zona. Sa indeplineasca sau sa depaseasca toate standardele de raft si sa se asigure ca necesarul de inventar este indeplinit.
• Sa atinga prin intermediul echipei de Field Representantive si echipele companiilor partenere (distribuitor sau mercandiseri) obiectivele calitative (spatii de raft, palsari secundare, produse in zona caselor de marcat, promovare produse ...) din magazine conform standardelor si cerintelor MONDELEZ. Sa realizeze rutele optime pentru subalternii directi pentru a asigura un nivel maxim de vanzari la un cost cat mai mic.
• Sa coordoneze si sa supravegheze implementarea programelor si activitatilor promotionale de marketing si comercializare pentru toate produsele din portofoliul MONDELEZ in tot universul din zona alocata. Sa propuna si sa implementeze in baza aprobarilor primite, activitati creative de promovare, spefice zonei in care se afla.
• Sa coordoneze programele motivationale pentru echipa de subordonati directi si echipele tertilor si sa aplice metode de coaching in vederea dezvoltarii persoanelor din subordine.
• Sa administreze POPM-urile alocate in ceea ce priveste inventarul (depozite alocate local), plasarea si mentenanta pe toata zona de responsabilitate.
• Informarea companiei despre dezvoltarea si performantele competitiei. Raportarea imediata a oricarui aspect din piata comerciala, activitati promotionale sau produse care pot afecta afacerea noastra, sau ar putea reprezenta pentru MONDELEZ Ro o oportunitate de afacere. Furnizarea saptamanala de raportari in aceasta directie. Asigurarea in regim de prioritate de varf, in directia rezolvarii oricaror plangeri aparute de la nivelul Distribuitorilor sau IKA si a clientilor acestora. Sa verifice si monitorizeze produsele neconforme din punct de vedere calitativ in zona de responsabilitate. Cautarea continua pentru noi oportunitati de afaceri, in interesul companiei, in linie cu schimbarea factorilor economici/politici/sociali/tehnologici/de mediu/legali sau in linie cu oportunitatile de dezvoltare viitoare.
• Respecta atributiile aduse la cunostinta de angajator privind sanatatea si securitatea in munca, precum si obligatiile generale de prevenire si stingere a incendiilor. Respectarea tuturor procedurilor si normelor interne de conduita.
• Cunoaste responsabilităţile etice şi legale de conformitate ale poziţiei; se comporta corect din punct de vedere etic şi comportament legal; menţine un mediu în care angajaţii pot vorbi fara teama de represalii; se asigura ca salariaţii din zona sa de responsabilitate sa înţeleaga responsabilităţile de conformitate corespunzatoare locurilor lor de muncă şi participa activ la programul de conformitate.

Qualifications

• Absolvent facultate/colegiu;
• Cursuri de baza in vanzari;
• Cunostinte de baza in domeniul financiar si analitic
• Abilitatea de management al individului si echipelor
• Abilitatea de a planifica si organiza
• Abilitate ridicata de vanzare, mercantizare, comercializare si negociere
• Bun comunicator cu o capacitate exceptionala de a furniza informatii complexe in prezentari de vanzari persuasive si informative
• Cunoasterea limbii engleze – buna
• Cunostinte PC– MC Word, Excel, PowerPoint – bine
• Permis de conducere fara incidente, avand o vechime de cel putin 2 ani
• Minimum 2 ani de experienta intr-o functie de Supervizor Vanzari, in cadrul unei multinationale sau unei importante companii de distributie.
We love what we do and we'll reward you for what you do. We offer an exciting environment and plenty of fun along the way. Let the joy begin!
If you are interested in the announced position, we invite you to apply by submitting your CV in English. Please note that only short-list candidates will be contacted.
Mondelēz International is an equal opportunity employer and all qualified applicants will receive consideration for employment without regard to race, color, religion, gender, sexual orientation or preference, gender identity, national origin, disability status, protected veteran status, or any other characteristic protected by law.